Atrakcje

Atrakcje, jakie czekają na gości Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Stuposianach.

W okolicach schroniska zlokalizowany jest Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”
Główną atrakcją LKP „Lasy Bieszczadzkie” jest Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem. Umiejscowiona jest ona przy trasie Stuposiany – Muczne, około 2,5 km przed miejscowością Muczne. W zagrodzie znajduje się 12 żubrów rasy białowiesko-kaukaskiej tzw.górskiej. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która była zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany. Oglądanie żubrów w ich środowisku jest również bardzo ważnym elementem działania na rzecz ochrony przyrody. Zagroda pokazowa żubrów służy także edukacji przyrodniczej społeczeństwa, jak również promuje turystykę w całym regionie.
Zwiedzający, oprócz obserwacji zwierząt w zagrodzie mogą udać się również na spacer trasą jednej ze ścieżek edukacyjnych znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Stuposiany:
„Krutyjówka” – ukazująca meandrujący potok Muczny przy terenie dawnej osady Kryjówka, przebudowę drzewostanu olszowego jodłą i bukiem oraz kapliczkę św. Huberta,
„Za Domkiem Myśliwskim” – ukazująca piękno bieszczadzkich lasów,
„Brenzberg” – ukazująca historię tragicznej śmierci Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów,
„Wokół Mucznego” – gdzie można zachwycić się bogactwem bieszczadzkiej przyrody (zimą również możliwość zwiedzania na nartach),
„Jodła” – pokazująca najgrubszą jodłę w Polsce, zmianę gruntów porolnych na leśne
i rzadki gatunek – dziki bez hebd,
„Stare Procisne” – można tu poznać historię wsi Procisne, zobaczyć miejsca bardzo często odwiedzane przez zwierzynę leśną, zaobserwować przebudowę drzewostanu świerkowego i zakończyć swoją wędrówkę przy zagrodzie dzików.
Godne uwagi są również tarasy widokowe z przepiękną panoramą Bieszczadów – Pichurów oraz Wilcza Góra.
Po dniu bogatym w atrakcje na świeżym powietrzu warto odpocząć oglądając film o tematyce przyrodniczej w schronisku młodzieżowym w Stuposianach.

Wskazane jest by skontaktować się z pracownikiem Nadleśnictwa Stuposiany, który chętnie pokaże najciekawsze obiekty LKP, odpowie na pytania z tematyki leśnej, biologii żubra oraz bardzo ciekawej historii tego terenu.
Oto kontakt do pracowników Nadleśnictwa Stuposiany, którzy chętnie oprowadzą zwiedzających po najpiękniejszych zakątkach tej części Bieszczadów.
Ewelina Górna-Baran, tel: 788 898 588
Andrzej Luks, tel: 606 721 076